5 lipca 2015

Polki 5. ekipą Europy i finalistkami MŚ!

Polki piątą drużyną mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej! Biało-czerwone pokonały Holenderki 2:0 i zagwarantowały sobie udział w mistrzostwach świata 2016! To najlepszy wynik w historii polskich startów w czempionacie Starego Kontynentu. Męska reprezentacja na zakończenie turnieju przegrała ze Szwajcarami, już wcześniej Polacy zagwarantowali sobie dziewiątą lokatę.

/Fot. JKM (6)

Oba sety meczu z Pomarańczowymi to były sportowe emocje na najwyższym poziomie, a co najważniejsze obie partie kończyły się jednobramkowym zwycięstwem naszego zespołu.

Pierwsza partia rozpoczęła się od prowadzenia Polek 3:1, ale po trzech minutach było już  3:7. To nie zdeprymowało naszego zespołu, na cztery minuty przed końcem Biało-czerwone doprowadziły do remisu po 13.

Duża w tym zasługa udanych interwencji bramkarki Urszuli Olejnik oraz grającej na pozycji wlotka Lidii Żakowskiej, która zdobywała punkty w kluczowych momentach. Trafiła też na 22:19 na dziesięć sekund przed końcem seta, gol rywalek na 22:21 niczego już nie zmienił.

Druga odsłona to zażarta walka o każdy punkt, padało mało bramek – po sześciu minutach podopieczne Jolanty Jochymek i Roberta Bejgiera wygrywały 8:4. Jednak Holenderki nie poddawały się i na półtorej minuty przed upływem regulaminowego czasu gry mieliśmy remis 10:10.

Dwie ważne bramki zdobyła w tym fragmencie gry Weronika Łakomy i to Polki były cały czas o krok przed rywalkami. Przy stanie 14:14 Biało-czerwone zaryzykowały i rzuciły gola za jeden punkt.

Pomarańczowe miały trzynaście sekund na przeprowadzenie skutecznej akcji, ale znakomita postawa całej polskiej defensywy uniemożliwiła im osiągnięcie celu i reprezentantki Polski mogły rozpocząć taniec radości jako piąta drużyna mistrzostw Europy, a zarazem finalistki mistrzostw świata!

Wcześniej reprezentacja mężczyzn mierzyła się ze Szwajcarami i niestety przegrała ten pojedynek 1:2. Polacy pewnie wygrali pierwszego seta 24:16, od stanu 12:10 rzucili kolejnych osiem punktów i przesądzili o losach tej partii.

Druga odsłona miała spora dramaturgię, albowiem to rywale byli cały czas na minimalnym prowadzeniu (10:12w 5. minucie i 8:20 w 8. minucie). Na 14 sekund przed końcem Biało-czerwoni wyrównali (24:24), ale w ostatniej akcji Helweci zdołali umieścić piłkę w naszej bramce i o końcowym rozstrzygnięciu musiała zdecydować seria shoot-out.

W tej zdecydowanie skuteczniejsi okazali się Szwajcarzy, którzy zwyciężyli 8:4. Polacy już wcześniej zapewnili sobie 9. lokatę w turnieju.

03.07

POLSKA – NORWEGIA 1:2 (14:28, 15:14 i 4:10)

POLSKA – HOLANDIA 1:2 (21:18, 8:11 i 8:10)

Ćwierćfinał:

04.07

POLSKA – HISZPANIA 0:2 (8:14, 5:14)

O miejsca 5-8:

04.07

POLSKA – UKRAINA 2:1 (6:17, 18:14 i 7:4)

O miejsce 5:

05.07

POLSKA – HOLANDIA 2:0 (22:21, 15:14)

KOMPLET WYNIKÓW, PROTOKOŁY oraz TABELE i KOŃCOWA KLASYFIKACJA ME 2015 – RYWALIZACJA KOBIET [link]

02.07

POLSKA – NIEMCY 1:2 (16:19, 17:16 i 4:6)

Mecze o miejsca 9-12 (mężczyźni):

03.07

POLSKA –SZWECJA 2:1 (18:12, 20:21 i 8:4)

04.07

POLSKA – WŁOCHY 2:0 (20:13, 20:9)

05.07

POLSKA – SZWAJCARIA 1:2 (24:16, 24:26, 4:8)

KOMPLET WYNIKÓW, PROTOKOŁY oraz TABELE i KOŃCOWA KLASYFIKACJA ME 2015 – RYWALIZACJA MĘŻCZYZN [link]