31 maja 2008

9 bramek zaliczki Polek

Polska zwyciężyła w Elblągu Portugalię 37:28 (20:13) w pierwszym meczu kwalifikacji do grudniowych mistrzostw Europy kobiet. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane 8 czerwca w Portugalii.

Meczu o taką stawkę w elbląskiej hali jeszcze nie było. Polskie piłkarki ręczne zmierzyły się w niej po raz pierwszy z Portugalią o przepustkę na tegoroczne mistrzostwa Europy w Macedonii. Trener Polek Zenon Łakomy miał dwa tygodnie, żeby powołane przez niego zawodniczki przygotować do meczu. Drużyna trafiła z formą i pokonała rywalki różnicą 9 bramek.

W pierwszej minucie gry Portugalki, po strzale Alexandriny Barbosy, prowadziły 1:0. Cztery minuty później Polki wyszły na prowadzenie 3:1 po bramkach Doroty Malczewskiej, Karoliny Kudłacz i Iwony Niedźwiedź-Cecotki. Zespół gości nie dawał jednak za wygraną. Doprowadził do remisu i po pierwszym kwadransie gry wyszedł na prowadzenie 11:10. Do 20 minuty trwała wymiana bramka za bramkę. Ostatnie 10 minut przed przerwą Polki zagrały zdecydowanie lepiej w obronie, wyprowadziły kilka kontr, zdobyły osiem bramek, straciły tylko jedną i na przerwę schodziły z siedmiobramkową przewagą.

Po przerwie Portugalki walczyły jak równym z równym. W 28 minucie odrobiły straty i przegrywały 20:24.

Później siedmiobramkowa przewaga Polek utrzymywała się do 54 minuty gry. W 56. minucie, po trafieniu Edyty Chudzik, zwiększyły przewagę do ośmiu bramek (36:28). Na dwie minuty przez końcem, po strzale Małgorzaty Majerek, przewaga wzrosła do 9 bramek i tę różnicę Polki utrzymały do końca. Najlepszą zawodniczką meczu uznana została Karolina Kudłacz.

Polska-Portugalia 37:28 (20:13)

Polska: Sadowska, Czarna – Malczewska 2, Niedźwiedź-Cecotka 5, Załęczna, Goraj, Majerek 7,  Polenz 5, Kudłacz 10, Byzdra, Chudzik 3, Rogucka, Obrusiewicz 5, Pielesz. Kary 4 min.

Portugalia: Ganau, Silva – Barbosa 10, A.Sousa 5, J.Sousa 6, Ana Andrade, Fereira, Carvalho, Fernandes, Fereira, Tavares 3, Andrela Andrade, Seabra 4. Kary 4 min.

Sędziowali:  Andersen/Sodal  (obaj Norwegia). Widzów 1200.