Hiszpanie i Chorwaci. To zdaniem Jana Gmyrka, wicemistrza olimpijskiego z Montrealu, faworyci do złotego medalu w Pekinie. – Bardzo bym chciał, żebyśmy my mieli coś do powiedzenia w tym gronie – dodaje 160-krotny reprezentant Polski w piłce ręcznej.
Nowiny: Do Montrealu nie jechaliście w roli faworyta do medalu?
– W Monachium wywalczyliśmy 10. miejsce. To był inny zespół. Dla nas było wielkim zaszczytem, że awansowaliśmy znowu na igrzyska.
W sezonie przygotowawczym nie byliście rozpieszczani przez działaczy. Było tylko skromne zgrupowanie w Zakopanem.
– No, kokosów nie było. Jeszcze jak jeździliśmy nad morze do ośrodka przygotowań olimpijskich to nie było najgorzej. Ale w Zakopanem to już różnie bywało. W końcu zaczęliśmy się buntować. Raz nawet ulokowano nas w prywatnych kwaterach. Dziś to jest dla młodych sportowców niewyobrażalne.
Był pan jedynym szczypiornista z regionu w kadrze, a Stal była wówczas wicemistrzem Polski.
– Grałem jeszcze na igrzyskach w Monachium. Wtedy był taki dziwny przepis, kadrowicze powinni grać w I lidze (wtedy najwyższa klasa – przyp. red.). Grałem w AZS-ie Kraków i musiałem zmienić klub. Cieszę się, że trafiłem do Mielca. Były tam fantastyczne warunki do sportu. Po igrzyskach w Montrealu ze względów rodzinnych wróciłem do Krakowa. Po prostu ożeniłem się (śmiech).
Na co stać ekipę Wenty w Pekinie?
– Na ostatnie mistrzostwa świata Wenta stworzył zespół, który był czymś nowym dla przeciwników. Chodzi o styl, pewne założenia. Bo przecież ci zawodnicy byli wszystkim doskonale znani. Minęło półtora roku i nasza kadra jako zespół jest rozpracowywana przez trenerów, statystyków. O medal będzie ciężko. Podstawa to grać równo przez cały turniej.
Faworyci do medali?
– Na pewno Hiszpanie i Chorwaci. Bardzo bym chciał, żebyśmy my mieli coś do powiedzenia w tym gronie.
Rozmawiał Tomasz Leyko
X X X
JAN WOJCIECH GMYREK
WIEK: 57 lat. KLUBY: AZS Kraków, Stal Mielec (1972-76), Hutnik Kraków, kluby w Austrii, rozegrał 160 spotkań w reprezentacji Polski (1970-79); pozycja: środkowe rozegranie.
SUKCESY: mistrzostwo Polski z Hutnikiem Kraków (1978,79,80), wicemistrzostwo Polski ze Stalą Mielec (1975), brązowy medalista igrzysk olimpijskich-Montreal 1976 (zdobywca 15 bramek), uczestnik igrzysk w Monachium 1972 (10 miejsce), srebrny medalista Pucharu Świata -1974, uczestnik mistrzostw świata -1974 (4. miejsce), 1978 (6.). Obecnie jest trenerem w Austrii.