21 stycznia 2009

MS 2009: Wyniki 4.kolejki

Polska wygrała w środę z Tunezją 31:27 (16:11) w meczu grupy C turnieju finałowego mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które odbywają się w Chorwacji i zapewniła sobie awans do rundy zasadniczej.

Życiowy mecz w reprezentacji Polski rozegrał w środę Tomasz Tłuczyński. Skrzydłowy niemieckiego Hannover Burgdorf miał stuprocentową skuteczność – wszystkie 11 rzutów zamienił na gole. Tym razem nie tylko strzelał bramki z rzutów karnych, do czego zdążył już przyzwyczaić kibiców, ale trafiał z każdej pozycji, ze skrzydła, ze środka pola, z kontry, a nawet z drugiej linii. Nic dziwnego, że uznano go najlepszym zawodnikiem spotkania.

Niesamowitego dreszczowca zafundowali swoim kibicom Rosjanie. O mały włos straciliby punkt w meczu z najsłabszą drużyną grupy C Algierią. Brązowi medaliści mistrzostw Afryki jeszcze w 35. prowadzili 19:18, podczas gdy grający bez Konstantina Igropulo Rosjanie nie mogli ani na chwilę wyrobić sobie bezpieczną przewagę. Na niecałe trzy minuty przed końcem na tablicy wyników widniał remis 28:28, ale chwilę potem Timur Dibirow uzyskał decydującego gola i drużyna "Sbornej" wygrała 29:28.

Macedończycy, którzy w poniedziałek sprawili jedną z największych niespodzianek MŚ i wygrali z wicemistrzami globu – Polakami, dzielnie stawiali czoła obrońcom tytułu Niemcom, ale tylko do 40. minuty, kiedy na tablicy wyników po raz ostatni pojawił się remis 17:17. Do przerwy prowadzili 14:13; w drugiej połowie podopieczni trenera Heinera Branda złapali odpowiedni rytm i rozgromili rywala, ostatecznie zwyciężając 33:23.

Mieli ułatwione zadanie, bowiem zupełnie nieodpowiedzialnie zachował się lider drużyny macedońskiej Kiril Lazarov, który Polakom rzucił aż 13 bramek. W meczu z Niemcami w pierwszej połowie ośmiokrotnie wpisywał się na listę strzelców, a w drugiej… tylko jeden raz, ale to dlatego, że w 46. minucie ujrzał czerwoną kartkę za brutalny faul.

W grupie D, z której trzy najlepsze drużyny będą rywalami Polaków w rundzie zasadniczej mistrzostw, do ostatniej chwili będą się ważyły losy awansu. W środę Serbia, która wcześniej zaliczyła wpadkę z outsiderem turnieju Brazylią i pechowo przegrała z mistrzem Europy Danią, tracąc decydującego gola na dwie sekundy przed końcem, tym razem pokonała gospodarza ME 2008 – Norwegię 27:26 (12:10). Pomimo porażki Norwegowie, podobnie jak lider tabeli Dania zagrają w następnej rundzie. Nie wiadomo tylko czy dołączy do nich Serbia, czy Brazylia.

Z grupy A awans zapewniony mają ekipy: mistrza olimpijskiego Francji oraz Węgier, a z grupy B Chorwacja i Szwecja. Do tej pierwszej pary dołączy Rumunia lub Słowacja, do drugiej Hiszpania lub Korea Płd.