30 czerwca 2009

W Goeteborgu rozpoczęły się ME Juniorów

Polska pierwszego dnia 5. Otwartych Mistrzostw Europy Juniorów, które rozpoczęły się w Goeteborgu, doznała dwóch porażek. W sesji porannej podopieczni Wojciecha Nowińskiego przegrali z Islandią 19:25, a wieczorem ze Szwajcarią 15:21.
Pierwsza połowa meczu z Islandią, czwartą drużyną Europy w tej kategorii wiekowej, wskazywała, że polski zespół czeka trudne zadanie. 11 błędów technicznych w tej części gry (gra się 2×20 min) dobitnie świadczy o braku doświadczenia Polaków. Rywale bezlitośnie wykorzystywali te potknięcia, wyprowadzając kontry.

Bardzo dobrze w bramce spisywał się Krzysiek Szczecina, a na prawym skrzydle skutecznością imponował Olek Kryszeń. Niestety w obronie zagraliśmy zbyt biernie. Nie było błędów z przekazywaniem zawodników, ale w sytuacjach jeden na jeden traciliśmy bramki – ocenił trener Nowiński.

Po przerwie, gdy pierwsze emocje opadły nasza drużyna zagrała znacznie lepiej. Straty bramkowe były jednak znaczne. Brutalny faul Islandczyka, na będącym w powietrzu Michale Bałwasie spowodował jego upadek i kontuzję nadgarstka. Zawodnik Ostrovii nie pojawił się na boisku do końca spotkania, podobnie jak i w następnym meczu zespołu.

Drugi występ, przeciw Szwajcarii, rozpoczął się bardzo obiecująco. Białoczerowni prowadzili 7:5. Niestety rywale przez kilka minut zagrali koncertowo, zdobywając sześć kolejnych goli, nie tracąc żadnego. – Zespół przeciwników można porównać do doskonale pracującego szwajcarskiego zegarka. Grali konsekwentnie długie akcje aż do dojścia do klarownej sytuacji strzeleckiej. Cztery nasze straty w ręce rywala i dwie sytuacje sam na sam zrobiły swoje – dodał trener Nowiński.

Po zmianie stron Polacy doszli Szwajcarów na trzy bramki, ale dwie kary zniweczyły proces odrabiania strat. Polski szkoleniowiec ponownie wyróżnił bramkarza Szczecinę. Miał za to pretensję do zawodników drugiej linii za zbyt szybkie i ryzykowne oddawanie rzutów.

We wtorek naszą reprezentację czeka tylko jeden mecz – z Katarem.

Wyniki 1. dnia grupy B:

Islandia – Polska 25:19 (14:8)
ISLANDIA: K.Gudmundsson, S.Olafsson, Stefansson – Eyjolfsson 1, Kristinsson 1, P.Olafsson 1, Heimisson 4, Porgeirsson 1, Hostert 1, Steinthorsson 2, G.Olafsson 4, Sigurmansson 1, O.Gudmundsson 5, Gretassson 3, Bjakason, Johansson 1. Kary 8 min.
POLSKA: Matkowski, Szczecina – Syprzak, Pacześny 2, Wojciechowski, Jankowski 3, Przybylski, Mokrzki 4, Łangowski 1, Rosiek, Bałwas 1, Łyżwa 1, Nogowski, Kryszeń 6. Kary 8 min.
Sędziowali: Koponas, Sakola (obaj Łotwa). Widzów 150.

Rosja – Rumunia 21:26 (8:16)
Szwajcaria – Katar 19:17 (8:7)
Rosja – Katar 26:17 (15:6)
Islandia – Rumunia 23:18 (11:9)

Polska – Szwajcaria 15:21 (8:11)POLSKA: Matkowski, Szczecina – Syprzak, Pacześny 2, Wojciechowski, Jankowski, Przybylski 2, Mokrzki 2, Łangowski, Rosiek 5, Łyżwa 1, Nogowski 1, Skorek, Kryszeń 2. Kary 6 min.
SZWAJCARIA: Wyss, Kindler – Riechsteiner 3, Maros, Striffeler 2, Huwiler, Miletic, Schubnell 1, Burkhard 1, Kaufmann 1, Farber 1, Chevallaz 3, Freivogel, Hofstetter 10, Raz, Geisser. Kary 4 min.
Sędziowali: Kinnari, Laitinen (obaj Finalndia). Widzów 200.