11 maja 2013

SPR Lublin Mistrzem Polski !!!

SPR Lublin mistrzem Polski! W trzecim meczu finału play-off PGNiG Superligi kobiet lublinianki pokonały na wyjeździe, po niezwykle zaciętym i pełnym emocji meczu, KGHM Metraco Zagłębie Lubin 27:26 (14:14) i zwyciężyły w serii do zera.

/Fot. G.Trzpil

Mecz rozpoczął się od prostej straty SPR, którą na bramkę błyskawicznie zamieniła Karolina Semeniuk-Olchawa. Po chwili wyrównała z rzutu karnego Alina Wojtas. Już pierwsze minuty pokazały, że na lubińskim parkiecie toczyć się będzie zażarta walka.

Po sześciu minutach na tablicy wyników widniał remis 4:4. W kolejnych akcjach lepiej zagrało Zagłębie. Najpierw trafiła Semeniuk-Olchawa, a chwilę później Kinga Byzdra (6:4). Szybko jednak, za sprawą dwóch trafień Aliny Wojtas, było po sześć.

Po kwadransie gry „miedziowe” ponownie objęły dwubramkowe prowadzenie. Siłą ekipy Zagłębia był duet Semeniuk-Olchawa – Byzdra. Ale lubelskie szczypiornistki wzorowo wykorzystały grę w przewadze po wykluczeniu Anny Pałgan. Po golach Agnieszki Koceli i Małgorzaty Majerek było 9:9.

Podopieczne Edwarda Jankowskiego zaczęły grać coraz lepiej w obronie. W 26. minucie Kocela wyprowadziła SPR na prowadzenie 14:13. W samej końcówce o dużym pechu mogły mówić miejscowe. Jelena Bader i Kinga Byzdra rzuciły w poprzeczkę. Ale ponownie klasę pokazała Semeniuk-Olchawa, która pokonała w ostatnich sekundach Izabelę Czarną i ustaliła wynik pierwszej połowy na 14:14.

Drugą część spotkania podobnie otworzyła bramką Semeniuk-Olchawa. Jednak następne minuty to kapitalna postawa lublinianek. Najpierw wyrównała Valentina Nestsiaruk, a następnie ze skrzydeł grę w przewadze kończyły Majerek i Kocela. Do tego trafiła jeszcze Wojtas i w 36 min SPR wygrywało 18:15.

Z każdą upływającą minutą Zagłębie grało coraz bardziej nerwowo. W lubelskiej bramce świetnie zaczęła spisywać się Weronika Gawlik. W 44 min po golu Nestsiaruk było już 21:17 i Bożena Karkut poprosiła o czas.

„Miedziowe” rzuciły się do ataku i zniwelowały część strat. W 47 min Kaja Załęczna trafiła na 20:22. Jednak ponownie lubelskiego szczypiornistki zagrały po mistrzowsku. W 51 min po golu Nestsiaruk SPR prowadziło już 26:21. Gospodynie nie zamierzyły odpuszczać i szybko zdobyły trzy trafienia z rzędu. Po rzucie karnym Aliny Wojtas było 27:24. Ale Zagłębie nie poddawało się, po chwili miejscowe miały szansę nawet na doprowadzenie do remisu. Rzut z wolnego Kingi Byzdry utknął jednak w bloku. SPR Lublin Mistrzem Polski 2012/2013! Dodajmy, że pamiątkowe puchary oraz medale obie drużyny odebrały z rąk Wiceprezesów ZPRP Bogdana Sojkina i Zygfryda Kuchty oraz Komisarza Ligi i członka Zarządu ZPRP Bogusława Trojana.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin – SPR Lublin 26:27 (14:14)

Zagłębie: Maliczkiewicz, Tsvirko – Semeniuk-Olchawa 10, Byzdra 9, Jelić 3, Pałgan 2, Bader 1, Załęczna 1, Paluch, Jochymek, Pielesz.

Trener: Bożena Karkut.

Kary: 12 min.

SPR: Gawlik, Czarna – Wojtas 11, Małek 5, Kocela 3, Nestsiaruk 3, Majerek 2, Stasiak 2, Danielczuk 1, Wilczek.

Trener: Edward Jankowski.

Kary: 10min.

Sędziowały: Brehmer (Mikołów) – Skowronek (Ruda Śląska).