24 sierpnia 2013

Słowacja pokonana, Polki na 15. miejscu

W swym ostatnim występie na mistrzostwach Europy kobiet do lat 17 szczypiornistki reprezentacji Polski pokonały Słowację 26:24 (14:10) i zajęły 15. miejsce w turnieju. W niedzielnym wielkim finale Szwecja zmierzy się w Gdyni z Rosją (g.17:30, wstęp wolny), wcześniej Portugalia zagra z Danią o brąz.

Biało-czerwone po piątkowej nieszczęśliwej porażce z Czeszkami w swym ostatnim występie podczas polskiego czempionatu chciały zamazać niekoniecznie pozytywne wspomnienia związane z wcześniejszymi meczami. Nasze reprezentantki zagrały niezłe zawody, przez całe starcie dyktując warunki gry.

Podopieczne Haralda Tłuczykonta spotkanie rozpoczęły dobrze, od pierwszych minut znajdując się na prowadzeniu. Słowaczki tylko raz, w 3. minucie, uzyskały jednobramkową przewagę, ale trafienia Klaudii Dworczak i Dagmary Nocuń przywróciły prowadzenie polskiej drużynie już minutę później (3:2).

Polki od początku meczu dość dobrze spisywały się w defensywie, często przechwytując piłkę. Silnym punktem drużyny od pierwszych minut była Karolina Sarnecka, która nie tylko notowała skuteczne interwencje, ale także świetnie uruchamiała w kontratakach Nocuń. Po jednej z takich akcji  w 11. minucie Biało-czerwone wygrywały 6:3.

Słowaczki długo nie mogły znaleźć sposobu na polski blok obronny, a podopieczne Tłuczykonta swobodnie zwiększały przewagę. Świetnie na kole spisywała się Klaudia Dworczak (cztery bramki w pierwszej połowie), na środku rozegrania umiejętnie obronę rywalek rozrywała Małgorzata Trawczyńska. W 21. minucie po trafieniach wspomnianej dwójki oraz bramce… Sarneckiej (piękny rzut przez całe boisko) Polki prowadziły 12:5. I choć przed przerwą rywalki zniwelowały część strat (14:10), to przewaga naszej drużyny nie podlegała dyskusji.

W drugiej części spotkania polskie szczypiornistki swobodnie kontrolowały wydarzenia na parkiecie, nie pozwalając zbliżyć się Słowaczkom na dystans mniejszy niż trzy bramki. W 36. minucie kolejny perfekcyjnie wykończony kontratak przywrócił Biało-czerwonym prowadzenie 19:13, a sześć minut później dwa trafienia Małgorzaty Trawczyńskiej powiększyły przewagę Polek do ośmiu trafień (23:15).

Słowaczki nie rezygnowały ze starań o odwrócenie losów rywalizacji do ostatnich minut. Z każdą akcją w bramce naszych południowych sąsiadek rozkręcała się Barbora Hanzalikova, a celny rzut Sony Posivakovej zmniejszył w 56. minucie starty podopiecznych Slavomira Vargi do zaledwie trzech bramek (22:25). Słowaczki pomimo dogodnych okazji i blisko minutowej gry w dwuosobowej przewadze nie odwróciły już losów spotkania. Polki tryumfowały 26:24, a ich wygraną przypieczętowała Patrycja Świerżewska.

MVP w polskim zespole została wybrana Dagmara Nocuń.

Sobotnie spotkanie w hali AWFiS oglądali prezes EHF Jean Brihault, sekretarz generalny EHF Michael Wiederer oraz prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

POLSKA – SŁOWACJA 26:24 (14:10)

POLSKA: Sarnecka 1, Krupa – Urbaniak 1, Herbut, Oreszczuk, Zimny, Balsam, Nocuń 7, Konofał, Mokrzka, Kwiecińska 3, Świerżewska 4, Dworczak 6, Trawczyńska 4, Jackiewicz, Tomaszewska.

SŁOWACJA: Ferencikovva, Duricova, Hanzalikova – Blehova 1, Zakovska 4, Jurikova 1, Gajdosova 1, Simic 6, Kocanikova, Posivakova 2, Sumberova, Kapsova 4, Pastorkova 1, Szabo 4, Majernikova, Gajdosikova.

Wyniki wszystkich spotkań ME juniorek do lat 17 oraz klasyfikacje dostępne są na oficjalnej stronie turnieju (www.eurohandballpoland2013.pl).