Polki porażką 21:24 (6:14) z Rumunkami zakończyły rozgrywki grupowe w Akademickich Mistrzostwach Świata w portugalskim Guimaraes. W drugiej połowie mecz był zacięty, ale stał na słabym poziomie. Sędziowie nałożyli dużo kar 2-minutowych na oba zespoły.
Biało-czerwone w pierwszej połowie zagrały bardzo statycznie i schematycznie. Ich akcje w ataku pozycyjnym były łatwe do przewidzenia. Większość podań trafiała do Aleksandry Zych. Obie środkowe – Agata Cebula i Honorata Syncerz – raziły niedokładnymi podaniami. Na domiar złego Biało-czerwone bardzo słabo prezentowały się w przewadze liczebnej. Nic dziwnego, że Rumunki w tym okresie uzyskały kilkupunktowe prowadzenie.
Drugą część gry Polki rozpoczęły z dużym animuszem. Bardzo zależało im na zmazaniu tego co zaprezentowały przed przerwą. Zmienność pozycji i wreszcie lepsza skuteczność zaowocowała pięcioma trafieniami z rzędu (13:18). Szczególnie aktywne były skrzydłowe Aneta Łabuda i Magda Pawłowska. W bramce więcej piłek zaczęła odbijać Adrianna Płaczek. Polki lepiej wytrzymały spotkanie kondycyjnie. Nie miały tylko wpływu na upływ czasu. Po dwóch wykorzystanych w krótkim okresie rzutach karnych, przez Pawłowską (20:22), wydawało się, że odrobienie strat jest bliskie. Remis gwarantował naszej drużynie zajęcie drugiego miejsca w grupie. Niecelne podania w ostatnich akcjach spowodowały jednak, że to Rumunki cieszyły się ze zwycięstwa.
– Oba zespoły wiedziały o co walczą. W pierwszych 30 minutach zagraliśmy praktycznie bez obrony, bardzo słabo w ataku. Po przerwie wszystko zaczęło wreszcie prawidłowo funkcjonować. Zabrakło nam czasu na odrobienie wszystkich strat – oceniła trener Iwona Nabożna.
Polki, jako najsłabszy zespół, który zajął 3. miejsce w swojej grupie, nie zdołał awansować do najlepszej ósemki turnieju. Teraz przyjdzie im grać o miejsca 9-11 z Urugwajem (czwartek) i z Portugalią (sobota).
Sylwia Matuszczyk z 20 bramkami na koncie zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelczyń.
Grupa C:
RUMUNIA – POLSKA 24:21 (14:6)
POLSKA: Płaczek, Chojnacka – Syncerz, Łabuda 3, Pawłowska 7, Cebula, Nowicka, Zych 7, Kozłowska 1, Matuszczyk 2, Olszowa, Andrzejewska 1, Jałoszewska, Lalewicz, Kozimur, Pożoga.
KOREA PŁD. – URUGWAJ 28:19 (12:9).
Tabela:
1. Korea Płd. 3 6 86;68
2. Rumunia 3 4 80:64
3. Polska 3 2 86:67
4. Urugwaj 3 0 47:100.