24 sierpnia 2014

Francuzi mistrzami Europy!

Szczypiorniści reprezentacji Francji zostali mistrzami Europy do lat 18! Po wspaniałym finale Trójkolorowi pokonali w Gdynia Arenie Węgrów 33:30 (16:18). Tym samym udanie zrewanżowali się Madziarom za porażkę 26:34 w fazie grupowej turnieju.

Oba zespoły spotkały się już ze sobą w fazie grupowej. Wtedy lepsi okazali się Węgrzy, którzy wygrali różnicą dziesięciu bramek. Wszyscy wiedzieli jednak, że finał będzie zupełnie innym meczem. Spotkanie to rozpoczęło się od trafienia Aymerica Minne i bardzo dobrej obrony Francuzów. Węgrzy szybko zdobyli kolejne bramki, a ich autorem był Matyas Gyori. W 7. minucie powiększyli swoją przewagę (3:5) po bramce Martina Varju ze skrzydła. Francuzi nie załamali się i dzięki dwóm kontratakom wykończonym przez Yanisa Lenne i Ludovica Fabregasa, doprowadzili do remisu.

Warto nadmienić, iż pierwsza połowa to bardzo dobre, pełne szybkich akcji i emocjonujących zwrotów akcji widowisko. Od czasu do czasu któraś z drużyn prowadziła różnicą dwóch bramek, jednak na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Po kontrataku Yanisa Lenne (8:8) o czas poprosił trener Węgrów, Janos Gyurka. Nie zmieniło to jednak obrazu gry i żadna z reprezentacji nie była w stanie wypracować większej przewagi. Na cztery minuty przed końcem pierwszej połowy Francuzi prowadzili 15:14 i mieli spore problemy z kluczowym zawodnikiem Węgrów, Matyasem Gyori. Ostatecznie obie drużyny schodziły do szatni przy dwubramkowej przewadze Madziarów.

Druga połowa rozpoczęła się od dwóch szybkich bramek Francuzów. Dobrą dyspozycję prezentowali obydwaj bramkarze: Imre Pasztor oraz Julien Meyer. Gra była bardzo wyrównana i toczyła się systemem „bramka za bramkę”. Bardzo dobrą zmianę w bramce Węgrów dał Gergely Rozsavolgyi, który pomógł swojej drużynie wyjść na dwa trafienia przewagi. Francuzi nie zamierzali się poddać i szybko doprowadzili do remisu, a chwilę później, dzięki bramce Benoita Kounkouda, wyszli na prowadzenie. Zaniepokojony Janos Gyurka poprosił o czas.

W 50. minucie Francuzi mieli znakomitą okazję do podwyższenia prowadzenia, jednak Gergely Rozsavolgyi okazał się lepszy od Etienne Mocquaisa. Nie udało się skrzydłowemu, jednak po bramce obrotowego, Sachy Bouchillou, na tablicy wyników było 29:27. Ostatnie minuty były naprawdę nerwowe i trudno było przewidzieć która z drużyn zdobędzie złote medale. Oba zespoły grały pod wielką presją, co miało swoje odzwierciedlenie w popełnianych błędach. W ostatnich pięciu minutach karę dwóch minut otrzymał Patrik Ligetvari, co postawiło Francuzów w nieco łatwiejszej pozycji. Jak się okazało w przewadze grali oni tylko przez minutę, bowiem na ławkę odesłany został Ludovic Fabregas. Gdy w 58. minucie Aymeric Minne pokonał węgierskiego bramkarza (31:28), a następnie to samo zrobił Yanis Lenne, pewne już było, że nowym Mistrzem Europy mężczyzn do lat 18 zostaną Francuzi.

FRANCJA – WĘGRY 33:30 (16:18)

Francja: Bonneau, Meyer – Lenne 4, Mocquais 2, Billant, Ferrandier 2, Garain 1, Minne 8, Kounkoud 2, Lagarde 2, Nozeran 2, Bouchillou 1, Zahm, Fabregas 5, Mem 1, Richardson 3.

MVP: Aymeric Minne.